S politiky na předvolební stezce

10. 6. 2004 | rubrika: Kampaň v médiích

Soutěž o večeři

Občanská demokratická strana, která se v současné době těší nejvyšším volebním preferencím, sází na svých akcích především na diváckou soutěž. "Dnes tu budete mít jedinečnou možnost vyhrát večeři," láká Plzeňany moderátor z malého zastřešeného pódia. Za nedlouho už před ním stojí asi stovka lidí, většina z nich stojí frontu na volební materiály strany či tužky s logem.

Jako prvního zve v půl čtvrté na pódium moderátor dlouhovlasého frontmana plzeňské rockové kapely Kečup Karla Paula. Ten s kytarou na krku zpívá na playback hity své kapely, těsně pod pódiem se ihned tvoří skupina asi desetiletých fanynek, které nadšeně tleskají po každé písničce. Ostatní Paulova produkce evidentně příliš nezaujala.

Po chladném potlesku přichází opět moderátor a zahajuje soutěž. Hlavní roli při ní hraje speciální modrá kostka, která má na pěti stranách šestku, jako symbol volebního čísla ODS. "Na poslední straně je pak logo ODS," vysvětluje moderátor s tím, že každý má pět pokusů.  "Pokud se někomu podaří hodit kostkou tak, aby bylo logo směrem k nebi, vyhrává večeři pro dva," vyvolává do mikrofonu. "Aby byl poukaz platný, musí si ho ale výherce nechat po skončení mítinku podepsat od lídra kandidátky Jana Zahradila, který už je mezi námi," přidává moderátor ještě pojistku, aby se lidé ihned po soutěži nerozutekli.

O večeři je obrovský zájem, hlásí se muži, ženy, starší i děti. Moderátor vybírá více než deset soutěžících, večeři jich vyhrává šest. Neúspěšní hráči dostávají na památku alespoň malou napodobeninu oné kostky. Mezitím už Jan Zahradil upozorňuje pořadatele, že čas kvapí a on bude muset brzo odjet.

Nezapomeňte, že jste Čech!

Moderátor proto záhy za potlesku přítomných vítá na pódiu kromě Zahradila i další kandidáty ODS, plzeňského patriota Zdeňka Vostrackého a Luďka Sefziga. Ten se svými botaskami na nohou nepůsobí vedle elegána Zahradila ve světlém obleku příliš reprezentativně.

Dojem napravuje právě Zahradil, který vysvětluje svým voličům, proč je třeba jít k volbám a slibuje, že bude prosazovat "stejné šance pro všechny", jak zní volební heslo ODS. Zdá se, že na pódiu se před publikem cítí jako ryba ve vodě. Pár frází přihazují i zbylí dva kandidáti a pak už následuje autogramiáda Jana Zahradila.

"Hlavně tam v tom Bruselu nezapomeňte na to, že jste Čech! Budu vám fandit," ubezpečuje jedna z důchodkyň svého oblíbeného politika. Ne všichni jsou však k němu takto vstřícní. "Jste všichni pakáž, jeden jak druhej. Víte vy vůbec, jaký to je, žít z životního minima?" rozčiluje se žena ve středních letech. (část článku, týkající se ODS)

Jakub Troníček