Zpět na úvodní stránku
ODS a volby do EP
Kampaň v médiích Kampaň v médiích
Topolánek: Vládě žlutou kartu

Topolánek: Vládě žlutou kartu

vyšlo: Mladá fronta Dnes, 9. 6. 2004

Chrudim, Pardubice (pav) - Na Pernštýnském náměstí v Pardubicích stojí pódium a děvčata rozdávají zvědavcům volební letáčky. Před stánkem s pivem a párky je největší shluk lidí, jsou totiž zdarma. Tak vypadaly mítinky ODS před volbami do Evropského parlamentu, jejichž zlatým hřebem byl předseda strany Mirek Topolánek.

Ten stihl včera projet Chrudim, Heřmanův Městec, Hlinsko a Pardubice. Scénář byl obdobný. Nejdříve vicehejtman Michal Rabas představuje krajské radní za občanské demokraty, některé poslance strany a kandidáty do evropských voleb, hvězda však přichází nakonec. Topolánek ve světlém obleku na začátek odsuzuje jak vládní strany, tak i nezávislá volební seskupení, která označil jako " vůbec divná". "Přijdou neznámo odkud a po čase zase tajemně zmizí," hřímá Topolánek.

K dobru přijde i narážka na nevydařené působení Miloše Kužvarta v roli evropského komisaře. "Jeho větu " I am very optimistic" mám zapsanou v seznamu největších hloupostí," říká šéf ODS. Topolánek se nezdržuje vysvětlováním, co chtějí občanští demokraté v Evropě dosáhnout. Vyzývá voliče, aby si zkusili roli fotbalových sudích. "Konečně můžete říci Špidlovi, že už toho bylo dost. Přáli bychom si, abyste mu dali v těchto volbách první žlutou kartu, druhou pak udělte v podzimních volbách. A za dvě žluté, jak každý ví, je červená. Tu dostane ve volbách do parlamentu," rýsuje Topolánek drtivé vítězství svých lidí.

Přihlížející se drží v uctivé vzdálenosti od pódia, ukrývají se do stínu před pálícím sluncem a na dosah od stánků s občerstvením. Předseda ODS sahá po dalším přirovnání. "Je to jako v té staré ruské bylině o Krásné Varvaře, kde je odpudivá postava Kostěje Nesmrtelného. Ten je opásán třemi železnými obručemi a když pukne i ta třetí, přestože je nesmrtelný, zmizí v propadlišti dějin," předkládá osud sociální demokracie po třech nadcházejících volbách.

"No, pěkně mluvil, toho budu volit," říká stará žena, která postává v zadních řadách. Když zjišťuje, že předseda ODS do Evropského parlamentu nekandiduje, opravuje se. "Prostě tu ODS," mávne rukou a vydá se za vůní klobás. Pozadu s pohádkovými podobenstvími nezůstala ani poslankyně Alena Páralová. "Za chvíli by nám vláda zakázala zpívat a museli bychom si jako v té pohádce O pyšné princezně odskakovat na písničku do sousední říše krále Miroslava, našeho krále Mirka," ukazuje vlažnému publiku na Topolánka.

| zpět | tisk |

 
Copyright © ODS 2004 | webmaster | kontakt