Zpět na úvodní stránku
ODS a volby do EP
Jadrný blog Jadrný blog
A je po kampani...

A je po kampani...

7. 6. 2004 | rubrika: Jadrný blog

Je sice teprve pondělí, do voleb zbývá pět dní, ale v podstatě je kampaň opravdu za námi.

Poslední předvolební průzkum vyšel dneska, poslední velké televizní klání proběhlo včera, poslední apel na motivaci voličů - vyřídit se to se Špidlou - jsme rozjeli minulý týden. Až na pár drobností už nezbývá než čekat, jak si to Jeho veličenstvo volič přebere a co s tím nakonec udělá. A pomalu analyzovat, kde, kdy a jaké jsme udělali chyby. Protože další volby tady budou cobydup.

Rozhodně tato kampaň byla velmi ne - klausovská. Nehodnotím, jestli to je dobře nebo špatně, to se ukáže v neděli. Základní prostředky kampaně, jako plakáty, letáky, billboardy zůstaly stejné, ale změnil se obsah. Především v tom, že kampaně, vedené Klausovým „duchem“, minimálně od června 1998 používaly jako základní motivační prostředek pocit jistého ohrožení. Všichni máme v paměti „mobilisaci“ v roce 98. Tehdy zafungovala úžasně a pomohla ODS vstát z popela. Její varianty používané v dalších kampaních už byly úspěšné méně.

My jsme v letošní kampani tento koncept zcela opustili. Místo toho jsme použili dva základní koncepty - odlehčenost a zúčtování s vládou. Humor měl být prostředkem, jak vzbudit elementární zájem o tyto volby, které celoevropsky trpí nezájmem voličů. Proto tyto stránky se hrou, soutěžemi a vtipy, proto trochu surealistický plakát s novotvarem „střihněte si volby“, proto jsme uvítali i anonymní recesi v podobě tanečního mixu našeho rozhlasového spotu (když přijdete ve středu na závěrečný míting na Václavské náměstí, tak to uslyšíte. Pouštěli jsme to už v Brně a je to nářez).

Motiv „vystavení žluté karty“ této vládě je jasný a nelze nepoužít. Volby v poločase jsou prostě smůlou každé vlády, kdykoliv a kdekoliv. A že si vláda Vladimíra Špidly svou neohrabaností zatopila sama, za to my nemůžeme. A zatopila si hodně. Kdybych si troufl věštit, tak bych řekl, že hodně špatný výsledek tuto podobu vlády položí. A hodně špatný výsledek je až třetí místo ČSSD za komunisty (a ODS, samozřejmě) a totální propad US.

Volební kampaň je ten nejhorší kšeft, který můžete dělat. To mi věřte. Protože nikdy se nedozvíte, jestli ty hodiny a hodiny práce k něčemu byly. Odpověď na základní otázku „jak by vypadal volební výsledek bez kampaně?“ se totiž nikdy nedozvíte. Ano, mohli bychom udělat experiment a jednou žádnou kampaň nedělat. Jenže pak bychom zase stáli před otázkou „jak by vypadal volební výsledek s kampaní?“.

Je to začarovaný kruh.

| zpět | tisk |

 
Copyright © ODS 2004 | webmaster | kontakt