Zpět na úvodní stránku
ODS a volby do EP
Zahradilemata Zahradilemata
Hurá, aféra je konečně tady!

Hurá, aféra je konečně tady!

28. 5. 2004 | rubrika: Zahradilemata

Sláva, vypukla aféra. Co by to bylo za kampaň bez aféry. O co jde? O to, že jezdíme – jako jsme jezdili vždycky – po školách a univerzitách a přednášíme o EU.

Dělá to tak ostatně celá řada politiků ze všech parlamentních i neparlamentních stran. Česká televize a po ní některá tištěná média ovšem spustila bubnovou palbu, že jde o porušení zákona, dle něhož je politická agitace na školách zakázána.

Nevěřícně na to zírám. Podobné přednášky o EU pořádám od roku 1998, kdy jsem se stal poslancem. Mám jich za tu dobu za sebou na všemožných vzdělávacích ústavech několik stovek. Znamená to snad, že jsem několikasetkrát porušil zákon? Samozřejmě, že ne. Navíc si právě na školní a univerzitní půdě pečlivě hlídám, co říkám: nikdy nepadne nic o ODS, nikdy nepadne žádná výzva o tom, koho volit, nikdy – na rozdíl od jiných – nerozdávám žákům či studentům žádné volební materiály. Jde o osvětu, ne o agitaci. Musel to uznat i televizní redaktor Marek Wollner, který se mnou navštívil moji besedu na Středním zemědělském učilišti v Čáslavi. Reportáž, kterou o tom pak zpracoval, vyzněla ovšem trochu jinak.

Hysterii, která se kolem toho rozpoutala, nepřijímám. Nehodlám se podřizovat velmi svéráznému výkladu zákona, dle něhož by politici zřejmě nesměli vstoupit vůbec na půdu nějakého vzdělávacího ústavu, aby tam nezanesli nějakou ideologickou nákazu. Navíc se nemohu zbavit dojmu, že šlo zase především o záminku jak vyrazit proti ODS. Jiný eurokandidát ze Senátu pořádá své přednáškové cykly na univerzitní půdě již dlouho, v rámci institutu CERGE, samozřejmě i v posledních měsících. Nic proti tomu nemám – s jedinou výjimkou: o něm je ticho po pěšině. Já tedy porušuji zákon, zatímco někdo jiný stejnou činností nikoliv? Jiný příklad: populární písničkář je pozván na školu k povídání se studenty. Jen tak náhodou si s sebou vezme svého oblíbeného politika (vemte jed na to, že ne z ODS), který tam ovšem s takto krytými zády vystřihne politickou přednášku. Tak o co se jedná? Měří média stejným metrem všem?

Je to spíš zábavné, než otravné. Koneckonců, alespoň o nás zas jednou po několika týdnech museli napsat. Takže: kampaň jede dál a já budu dál jezdit po školách jako doposud, kampaň nekampaň.

| zpět | tisk |

 
Copyright © ODS 2004 | webmaster | kontakt