Zpět na úvodní stránku
ODS a volby do EP
Kampaň v médiích Kampaň v médiích
On-line rozhovor s Janem Zahradilem

On-line rozhovor s Janem Zahradilem

vyšlo: www.idnes.cz, 25. 5. 2004

OTÁZKA: ( JUDr. Ivan Rozbořil ) Jak vidí ODS budoucnost vysílání televize na internetu? Bude prosazovat liberální model, který by vysílání na celosvětové síti umožňoval, nebo model staromilský, který současný stav zakonzervuje? Chystá ODS nějaké návrhy do Evropského parlamentu na změnu pojetí autorských práv?
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 10:07 ) Na tento dotaz, stejně jako na ostatní, odpovím dodatečně. Vymezená hodina uplynula a já se musím přesunout o dům dál. Děkuji za všechny dotazy, diskuse byla otevřená a doufám, že jste s ní byli alespoň částečně spokojeni. Já ano. Na shledanou.

OTÁZKA: ( Miloš Š. ) Jsem fanda evropské integrace. Nebudete si připadat v evr.parlamentu jako pátá kolona? Je vůbec fér, aby euroskeptik kandidoval? V parlamentu hlasujete stále s bolševikama ve vzácné shodě - budete "ze sportu" hlasovat vždy proti EU???
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 10:05 ) Představte si, že já jsem také fanda evropské integrace - ale asi jiné, než chcete vy. Nechci evropskou federaci, nechci sjednocení všeho a všech za každou cenu. Proto kandiduji, abych tento model pomohl prosazovat. Nálepka "euroskeptik" je zbytečná - vymysleli ji lidé, kteří si chtějí proces evropské integrace přivlastnit a nálepkovat ostatní. Radím vám, abyste tomu nepodléhal a abyste pochopil, že možných modelů evropské integrace je vcíce, než je ten jeden, o kterém vykládá naše vláda. A pokud jde o to, kdo hlasuje s bolševiky, podívejte se na parlamentní web, tam máte záznamy všech hlasování. Skutečnost je taková, že už dávno drží bolševici svým hlasováním především tuto vládu.

OTÁZKA: ( Václav ) Co si myslíte o privatizaci. Povedla se nebo ne? Máte nějak zmapovaný poměr úspěšných a neúspěšných privatizací?
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 10:01 ) Trvám na tom, že se povedla. Přesný poměr vám neřeknu, ale jsem si jist, že poměr úspěšných privatizací (a to včetně kupónových) vysoko převyšuje počet neúspěchů. O těch druhých se ovšem lépe píše.

OTÁZKA: ( Jana ) Kourite? Budete v EP podporovat omezeni koureni ve verejnych prostorach?
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:59 ) Nekouřím a nikdy jsem nekouřil. Nehodlám však z kuřáků dělat štvanou zvěř.

OTÁZKA: ( AK ) Proč vadí členství v KSČ u Teličky a nikoli u Tlustého ?!
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:59 ) Tlustý - na rozdíl od Teličky - nekandiduje na historicky prvního českého komisaře v EU. Zeptám se opačně - proč členství Tlustého v KSČ tolik vadí, zatímco u Teličky se to neustále omlouvá jakýmsi mladickým poblouzněním ? Proč tolik servility v médiích vůči panu Teličkovi - za ty podmínky vstupu do EU, které tento "génius" dohodl ? Nezažil jsem už dlouho podlézavější a podbízivější chování, než je chování některých našich novinářů vůči panu Teličkovi.

OTÁZKA: ( sisko1 ) Vládní koalice dělá politiku pro obyčejné lidi a navíc musí napravovat škody v ekonomice způsobené vládami ODS a podnikateli. Proč vládní koalice nevystupuje jednotněji a nesnaží se prosadit zákony které by potrestaly všechny tuneláře z řad ODS a podnikatelů ?
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:55 ) To asi nebyla otázka na mě ? Jinak to myslíte vážně ? Korupce, klientelismus a tunelování za této vlády dosáhlo takových rozměrů, jako nikdy předtím. Jediná veřejná zakázka, jediná privatizace není poctivě a podle pravidel touto vládou zúřadována. Ministr Gross rozesazuje své lidi do všech polostátních podniků a kontroluje privatizace zbývajících státních podílů. Pan Špidla, který už neřídí nikoho a nic, se ovšem - buhvíproč - stále těší pověsti bojovníka proti korupci.

OTÁZKA: ( Radek ) Dobré ráno, pane Zahradile. Chtěl bych se Vás zeptat, jestli na Vaše místo v českém parlamentu, po Vašem odchodu do toho Evropského, zasedne poslanec se stejně vstřícnými názory na registrované partnerství???Ale možná se vám podaří zákon schválit ještě před Vaším odchodem do evropského orgánu... A propos evropské volby-nehodlám volit ODS,ale zaškrtnu preferenčním hlasem Vás osobně, protože si nepřeji Spojené státy evropské a Vy budete v evropském parlamentu na správném místě.Přeji Vám hodně štěstí a pevných nervů.
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:52 ) Obávám se, že nikoliv - na moje místo nastoupí konzervativec Marek Benda, kterého mám jinak rád, ale v této věci se neshodneme. Jinak - způsob volby, o kterém píšete, není v eurovolbách možný. Musíte si vybrat konkrétní politickou stranu a tu volit, ne zaškrtávat kandidáty napříč kandidátními listinami (jako to kdysi bylo v obecních volbách).

OTÁZKA: ( Zdeněk ) Každé hrábě hrabou k sobě a i v Bruselu jde především o koryta. Nemyslíte že jste si již nahrabal dost?
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:50 ) Ujišťuji vás, že kdyby mi šlo o koryto, nekandidoval bych do Evropského parlamentu, kde mám čtyřikrát méně než italský či německý europoslanec, ale tlačil bych se na evropského komisaře s příjmem cca 15 000 euro měsíčně.

OTÁZKA: ( JUDr. Ivan Rozbořil ) Honzo, co si myslíš o zákonu o softwarových patentech, který byl nedávno schválen. Evropským parlamentem, přestože v odborné veřejnosti nemá skoro žádné zastánce?
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:48 ) Už jsem byl v této věci osloven a mám po volbách několik schůzek s odborníky na toto téma - uvidíme co se dá dělat.

OTÁZKA: ( eMir ) Drzim Vam palce.
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:48 ) Já děkuji za podporu.

OTÁZKA: ( BeNiSh ) dobry den. 1. jak se vam pracuje za tolik penez, ze statnich penez bydli, jezdi, telefonuje a cert vi, co ze to este mate za vyhody?? (a tim nemyslim jen vas osobne, ale fsechny ty vyzirky nahore) :-/ 2. co rikate na to, ze poslanci urcuji pravidla, ale na ne neplati? (imunita) take ohledne jizdy autem (viz GTA Nemec) :-/
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:48 ) Mohu vás uklidnit - poměr poslaneckého platu vůči průměrné mzdě v ČR nijak nepřevyšuje tentýž poměr v jiných zemích. Je zajímavé, ale koneckonců asi příznačné, že příjmy poslanců tolik dráždí veřejnost, příjmy jiných , státem placených funkcionářů nikoliv. Zajímal jste se někdy o to, kolik bere ředitel ČT ? Nebo guvernér ČNB ?

OTÁZKA: ( Lukáš ) Moc Vám fandím a prosím Vás a Vaši stranu,...za všechny slušné lidi,...abyste co nejdříve vymetli tu zlodějskou vládu od koryta(vím, že s 57 poslanci to není tak jednoduché).
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:44 ) Děkuji za podporu.

OTÁZKA: ( Milan ) Dobrý den, jak se jako možný budoucí ministr zahraničí díváte na problémy chudoby ve světě a význam rozvojové pomoci, kterou poskytují vyspělé státy těm méně vyspělým? EU jako celek je - pokud vím - vůbec největším dárcem na světě.
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:43 ) Velmi děkuji za tu otázku, skutečně si myslím, že je to pro EU priorita. EU musí umět ekonomicky stabilizovat své blízké okolí - severní Afriku, blízký Východ atd. - jinak se stane cílem milionové migrace z těchto zemí. Proto musí zvýšit objem rozvojové pomoci. Více o tom si přečtěte v našem programu na www.eu.ods.cz.

OTÁZKA: ( Petra ) Dobrý den.Myslíte si ,že mladí lidé budou mít větší uplatnění spíše v jiných státech EU než třeba v ČR?
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:42 ) Nemyslím si to, rozhodně to neplatí obecně. Není jednoduché se v EU prosadit - jazyková bariéra, místní zvyky, odlišné zákony, malá socáoní mobilita, to všechno uplatnění komplikuje. Ale kdo je šikovný a vytrvalý, ten si určitě své místo vybojuje.

OTÁZKA: ( Jan ) Domníváte se, že budete v EU pracovat lépe, než v ČR?? Mám na mysli dokonalejší zákony, aby lumpové neměli tak jednoduchý život. Mezi lumpy řadím i pana Železnýho, protože jestli se tento národ nevzpamatuje, podaří se mu získat beztrestnost...
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:40 ) Evropský parlament, kam kandiduji, schvaluje evropské zákony, které pak platí na území celé EU, tedy i u nás. Doufám, že se nám podaří tuto legislativu ovlivňovat tak, aby byla srozumitelná, jednoduchá, průhledná a lidi neotravovala a nezatěžovala. Zatím tomu tak mnohdy není.

OTÁZKA: ( Jirka ) Čí zájmy budete v Bruselu hájit, své, stranické, české nebo evropské? Díky, Jiří D.
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:38 ) Dovolte, abych vás pozval na www.eu.ods.cz, tam se o našem programu dozvíte mnohem víc, než bych vám zde mohl na malém prostoru sdělit. Zásadně však říkám : náš program je program českých zájmů v EU, nikoliv naopak.

OTÁZKA: ( Božeztěch ) Chtěl bych se zeptat co říkáte že do EP kandiduje za nezávislou iniciatívu pornostár (spíše prostitutka) Dolly Buster a co může kromě toho co dobře ovládá v EP nabídnout.
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:36 ) Co k tomu mám říci ? Kandidovat může každý, kdo splňuje zákonné nároky. Někdy se ovšem chce říci "bohužel".

OTÁZKA: ( superstar ) Nepřemejšleli ste, že byste oslovili Bobošíkovou na kandidátku už před Železným? Stejně vám na NOVĚ nahrávala.
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:35 ) Ne, nepřemýšleli.

OTÁZKA: ( Klement ) Dobrý den! Chtěl bych se zeptat, proč jste v minulých letech podporoval pana Wernera jako šéfa Pražského zastoupení v Bruselu. Budete jej podporovat i nyní, když se ředitelem stal bývalý primátor Koukal, který s panem Wernerem prý nepočítá?
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:35 ) Rád bych připomněl, že pan Werner byl jmenován do funkce za bývalého primátora Kasla (který se k tomu ovšem dnes nechce znát), že jej jmenovala Rada ZhmP. Mé pravomoci jako poslance jsou v této věci nulové, je to záležitost hlavního města Prahy a ani jeho jmenování ani jeho výkon tedy nelze spojovat se mnou (ač to právě pan Kasl s oblibou činí). Pan Koukal byl podle mne dobrá volba a je zcela v jeho pravomoci, jaký tým si do Bruselu vybere. Nemíním a ani mu nemohu do toho nijak mluvit.

OTÁZKA: ( nad ) Zdravím vás. Jakou předpokládáte účast v eurovolbách? Domníváte se, že naši lidé opravdu vědí o co jde? Jinými slovy, jste přesvědčen, že politici udělali vše pro to, aby lidé rozumněli? Já tedy ne.
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:31 ) Nevím, doufám, že bude slušná - alespoň mezi 40-50 %. K druhé otázce vám mohu jen říci, že vláda loni před referendem vyhodila z okna 200 milionů korun za tzv. informační kampaň, z níž se lidé ovšem nedozvěděli vůbec nic. Tuto kampaň jsme ovšem z opozičních lavic ovlivnit nemohli. Teď ve volební kampani se samozřejmě snažíme vysvětlovat, co je to Evropský parlament a jaká vlastně je Evropská unie- najdete to na našich tištěných materiálech i na speciální webové stránce www.eu.ods.cz, kterou doporučuji k návštěvě.

OTÁZKA: ( Eva Plachá ) Jména na vaší eurokandidátce nejsou právě nejznámější. Kromě vás je myslím všeobecně známý až desátý Jaroslav Zvěřina. Spoléháte tedy na to, že lidé budou tak jako tak volit ODS a nemusíte zaujmout výraznými osobnostmi? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:28 ) Myslím, že to tak není. Mnozí kandidáti jsou známí v regionech - máme tam např. primátora druhého největšího města v ČR Brna, primátora Hradce Králové, který je předsedou Svazu měst a obcí. Máme tam pár akademiků, několik schopných poslanců a já té kandidátce věřím. Mediální známost nevypovídá nic o schopnostech těch lidí v politice (o tom se ostatně můžeme přesvědčit v Senátu, kde různé, svého času populární postavičky úplně pohořely).

OTÁZKA: ( Tom ) Dobrý den, chci se zeptat zda fandíte panu "ministru" Škromachovi v jeho odsoupení. Držíte palce ať to vyjde?
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:25 ) Ano, byl bych rád, kdyby Škromach zmizel z této vlády. Obávám se však, že za něj by nastoupil ještě někdo horší. Případ výměny na postu ministra zdravotnictví varuje.

OTÁZKA: ( Karel Zalud ) Dobre rano, fandim Vasi kandidatce. Chtel bych se vas zeptat, cim si vysvetlujete, ze v Evropskych volbach kandiduje vedle stalych stran i cela rada politickych projektu s jepicim zivotem, ruzne strany pravdy a lasky a kuprikladu takovy exoti jako Dolly Buster a Viktor Kozeny a dalsi.
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:24 ) Děkuji. Kandidáti, na které se ptáte, zřejmě počítají s tím, že lidé budou v eurovolbách chtít experimentovat. Já před experimentováním varuji - jsou to vážné volby a žádná legrace nestojí za to, abyste kvůli ní promarnili svůj hlas.

OTÁZKA: ( Harry ) Tak jak to ten Klaus řekl s tím komunismem a Evropou? Nebuďte labuť a pěkně objektivně nám tady tu myšlenku odprezentujte. Kdy taky jindy, že jo? Média jsou na vás zlá, furt vám ubližujou, i když to myslíte strašně dobře.
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:22 ) S radostí. Klaus na Žofíně řekl, že dnes čelíme jiným rizikům, než v době před rokem 1989 a že myšlenky levicového internacionalismu se dnes přelily do módní filozofie europeismu. Neřekl nic o tom, že tzv. "europeismus" je horší než komunismus, jak jste to interpretoval vy.

OTÁZKA: ( nape ) Dobrý den. Zajímalo by mě, kolika jazyky se domluvíte. Dal byste přednost postu ministra zahraničí v příští vládě nebo poslancování v Bruselu? Abyste v poločase neměnil pozici. Děkuji za odpovědi a přeji vše nejlepší.
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:20 ) Na jazyky už jsem odpovídal. Ano, pokud mi bude nabídnuta pozice ministra zahraničí v příští vládě, samozřejmě ji s radostí a hrdostí přijmu. V tom případě bych se vzdal mandátu v EP. Teď však považuji za důležité vést první český výsadek v Evropském parlamentu, navázat tam kontakty, prošlapat cesty, nastavit určitý standard vztahů, na který pak budou moci další navázat.

OTÁZKA: ( Freud ) Ad metafory. Co na tom, pane kandidáte, nechápete? Je rozum a je chtíč. Mohou být, podle vás, v opozici natrvalo?
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:18 ) A kdo je ten rozum a kdo ten chtíč, prosím pěkně ?

OTÁZKA: ( Tom ) Přeji pěkný den, mám dotaz ohledně našeho vstupu do EU. Jsem člověk, co volil vstup do EU a teď toho lituji a to z mnoha důvodů, které nechci jmenovat. Chci se zeptat kolik lidí ve Vašem okoli ma obdobný pocit. Pokud takoví jsou.
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:18 ) Huráevropanství této vlády a zatajování podmínek, za nichž jsme do EU vstoupili se nyní této vládě vymstí. S lidmi je třeba hrát fér, to naše vláda neudělala a lakovala vše na růžovo, zejména před loňským referendem. Všichni ukrytí kostlivci však dříve či později ze skříní vypadnou. Bohužel to vede - a ještě povede - k určité frustraci ve společnosti, zejména tam, kde se lidé nechali vládou obalamutit. Doufám, že to dají najevo v evropských volbách.

OTÁZKA: ( ) Jak hodláte hájit zájmy ČR v EU?
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:15 ) Stručně : nehlasovat v EP pro žádnou změnu smluv o EU, která by nás zbavovala pravomocí v oblasti daňové (přímé daně), fiskální (sociální, zdravotní, penzijní systémy) a zahraničně-politické. Neschválit žádnou evropskou legislativu která by nadále zatěžovala podnikatelské prostředí v EU zbytečnými regulacemi a vyhláškami. Nepřipustit redukci našeho vlivu v orgánech EU tak, jak to (bohužel) navrhuje tzv. evropská ústava (a naše vláda).

OTÁZKA: ( Evžen ) Dobrý den, pokud ODS vytvoří příští vládu, zřejmě bude muset také provádět určité reformy, nebo nebude mít dost politické odvahy, když vidí, jak s nimi "nepochodili" socialisté"?
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:12 ) Není to otázka politické odvahy ale politické nutnosti. Vidíte, že i levicové vlády - neochotně a polovičatě - byly donuceny objektivními okolnostmi přistoupit na reformy veřejných financí a sociálního státu (viz Německo). Tomu se newvyhne žádná budoucí vláda, ale jsem přesvědčen, že my máme lepší koncepci než socialisté.

OTÁZKA: ( Martin ) Dobrý den. Myslíte si, že se na chodbách EP budete potkávat s panem Železným. Věříte v jeho volební úspěch?
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:09 ) Už jsem na to odpovídal. Věřím, že se na chodbách Evropského parlamentu nepotkám ani s panem Železným ani s panem Zielencem ani s Dolly Buster ani s Viktorem Koženým ani se zeleným extremistou Patočkou.

OTÁZKA: ( ) Zajímalo by mě, kolika řečmi mluvíte. Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:08 ) Z toho už jsem byl několkrát zkoušen, jak v televizi, tak na mítincích. Vždycky to dopadlo dobře. Mluvím plynně anglicky (jestli chcete vědět jak, reference podá americká redaktorka Dinah Spritzer v Prague Postu), špatně německy, právě začínám s francouzštinou, čtu polsky. Ruštinu jsem vynechal.

OTÁZKA: ( Hermelín ) Jak se stavíte k akcím americké armády v Iráku? Jak vnímáte fakt, že americká armáda i oficiálně deklaruje, že ženevské konvence nebude dodržovat?
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:06 ) Zásah proti Saddámu Husajnovi jsem přivítal a schválil, to, co se děje v Iráku nyní (tedy Američany nezvládnutá situace) schvalovat nemohu. Nechci ale být generálem po bitvě a dávat na dálku hraběcí rady, to by bylo moc jednoduché. Doufám jen, že brzké předání administrativy do rukou samotných Iráčanů (ke kterému dojít musí) nebude znamenat totální chaos a rozvrat.

OTÁZKA: ( laďa ) Je možné, že v Evropském parlamentu usednete společně s Vladimírem Železným. Jak s ním budete vycházet vzhledem k jeho podnikatelské minulosti?
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:03 ) Já jen doufám, že lidé neskočí na vějičku tzv. "nezávislosti" a nepromarní svůj hlas takovou volbou, ať už jde o pana Železného, nebo o jiného podnikatele - totiž pana Zielence, který byl ještě před půlrokem spolumajitelem bruselské lobbystické firmy, akreditované v Evropském parlamentu (tomu se říká kandidatura coby podnikatelský záměr). Typické ovšem je, že o podnikání pana Ž. se média zajímají, o podnikání pana Z. nikoliv.

OTÁZKA: ( Franta7 ) Mohu se zeptat, proč je ODS v médiích tak málo agresivní vůči této vládě? Zdá se mi že lidé pořád vnímají ODS jako součást této a předchozí vlády. Lidé vnímají dokonce i parlament tak jak vám to dal v pořadu Kotel jeden občan najevo. Podle sociologických výzkumů by vám více agresivity jen prospělo, ne? Zemana to také tenkrát vyneslo. Zdá se mi že chcete být až příliš diplomatičtí a férový ale politika je daleko tvrdší. Pak se chci zeptat jestli nebude škoda, když ti schopní budou zvoleni do europarlamentu a v čechách zbůstanou jen ti méně kvalitní lidé.
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 09:00 ) Buranský styl pana Zemana bych nerad kopíroval, přestože ve své době byl docela efektivní. Mám ale pocit, že od nás lidé čekají přece jen něco jiného. S 57 hlasy ve Sněmovně můžete dělat jen to, co vám těchto 57 hlasů dovolí. Pokud jde o europarlament, ti, co budou zvoleni, přece nezmizí z domácí politiky - naopak by se měli dále a možná ještě silněji doma angažovat.

OTÁZKA: ( Pavel ) Dobry den, chtel jsem Vam take polozit otazku, ale rikal jsem si ze se po ranu nebudu nervovat. Preji hezky den.
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 08:58 ) Správně, to vám schvaluji, nestojí to za to se nervovat. Také přeji hezký i když deštivý den.

OTÁZKA: ( Freud ) Dobrý den! Myslíte si, že rozum a chtíč mohou být v opozici natrvalo?
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 08:57 ) Otázce moc nerozumím, asi jsem po ránu trochu nedovtipný. Mohl byste své metafory laskavě upřesnit ?

OTÁZKA: ( septimán ) Sledujete soutěž superstar? Komu fandíte? Myslíte, že by bylo dobré něco podobného udělat s politiky? Jako konkurs na sympatického politika...
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 08:55 ) Ani ne, viděl jsem útržky několika dílů, když jsem přišel večer domů a byla puštěná televize. Zapamatoval jsem si jméno slečna (nebo paní) Baloghová, protože když zazpívala, bylo to lepší než mnohé "profesionálky", jiná jména mi v paměti neutkvěla.

OTÁZKA: ( Harry ) Také si myslíte, že evropanství je horší než komunismus, jako váš myšlenkový táta?
ODPOVĚĎ: ( 25.05.2004 08:53 ) Nic takového Klaus neřekl. Jeho projev jsem totiž slyšel na rozdíl od vás na vlastní uši minulý týden na Žofíně. Je mi líto, že jste odkázán pouze na nekvalitní a zkreslené zpravodajství.

| zpět | tisk |

 
Copyright © ODS 2004 | webmaster | kontakt