Zpět na úvodní stránku
ODS a volby do EP
Zahradilemata Zahradilemata
Dobře utajená kampaň

Dobře utajená kampaň

19. 5. 2004 | rubrika: Zahradilemata

Volby se skutečně blíží. Lze to jasně vyvodit ze zvyšující se míry bezobsažného žvástu, publikovaného na stranách našich čelných deníků. Hovoří k nám politologové se sociology a komentátory či zástupci „občanské společnosti“. Ti, jichž se volby do EP nejvíce týkají, mlčí.

Volby se skutečně blíží. Lze to jasně vyvodit ze zvyšující se míry bezobsažného žvástu, publikovaného na stranách našich čelných deníků. Hovoří k nám politologové se sociology a komentátory či zástupci „občanské společnosti“. Ti, jichž se volby do EP nejvíce týkají, mlčí.

Novináři - ve strachu aby je někdo nenařkl z podjatosti - totiž raději o volební kampani a o programech jednotlivých stran už neinformují vůbec. Je to zvláštní druh stihomamu, vedoucího k autocenzuře. Týká se navíc jen některých, tedy darebných politiků z prohnilých politických partají. Pro „nezávislé osobnosti“ to samozřejmě neplatí, ty budou mít na stránkách tisku místa vždy dost a devótnost novinářů vůči nim někdy opravdu nezná mezí. A tak si ve čtvrtek můžeme přečíst úžasný (či úděsný) rozhovor s Teličkou (na něj dobrá reakce K. Kříže v MFD 18.5.), v pátek recenzi na knihu Hybáškové (samozřejmě kladnou - jen zaměstnanci MZV mají pocit, že to bylo trochu jinak), v sobotu rozhovor se Zielencem a k tomu nám každý den paní Benešová ze státního zastupitelství málem sděluje, koho dá ještě zavřít, což dělali veřejně naposled bývalí prokurátoři za komunistů.

Zdá se tedy, že konkurs na dalšího spravedlivého následovníka Unie svobody v příští vládní koalici s ČSSD + KDU-ČSL již probíhá. Železný sice říká, že je také nezávislý, ovšem není nezávislý tím správným způsobem. Proto do této ušlechtilé party nebyl přijat.

Vláda, aby odvedla pozornost od svých europrůšvihů, se pustila do boje s korupcí. Jde na to od podlahy. Již zmíněná paní Benešová si myslí, že korupce je, když město pronajme fotbalovému oddílu stadion za korunu. Výborně. Páni starostové a primátoři, zabalte to, nechte zrušit oddíly a nestrkejte do sportu radši ani tu korunu podpory, ať už jakoukoliv formou. Jinak vás Benešová zavře.

Gross zase předkládá vládě zprávu o korupci. Jestlipak se tam také zmiňuje o tom, jak dokonale dal vyčistit vedení všech polostátních podniků a nasázel tam své lidi, takže dnes disponuje nejrozsáhlejší personální a ekonomickou sítí v tomto státě. Asi ne, protože tomu se neříká korupce, ale klientelismus. Nebezpečné to je ovšem stejně.

Někdejší lobbyista, senátor Zieleniec, dnes člen Transparency International, zase sepsal návrh zákona o střetu zájmů. Pokud při tom vycházel ze svých bohatých osobních zkušeností souběhu funkce senátora s funkcí spolumajitele bruselsko-české lobbyistické firmy JZP, mohl by ten zákon stát za přečtení. Ostatně z detektivek víme, že bývalý bankovní lupič také bývá nejlepším poradcem policie při boji proti loupežím.

A tak dále. Ještě že ten koncert Petera Gabriela stál za to.

| zpět | tisk |

 
Copyright © ODS 2004 | webmaster | kontakt