Zpět na úvodní stránku
ODS a volby do EP
Předvolební konference Předvolební konference
Projev místopředsedy ODS Petra Nečase

Projev místopředsedy ODS Petra Nečase

16. 5. 2004 | rubrika: Předvolební konference

Vážený pane předsedo, dámy a pánové, začněme třemi stručnými citáty: Citát první. Bývalý francouzský ministr zahraničí a dnešní ministr vnitra Villepin prohlásil v prosinci 2002:

Vážený pane předsedo, dámy a pánové,
začněme třemi stručnými citáty:

Citát první. Bývalý francouzský ministr zahraničí a dnešní ministr vnitra Villepin prohlásil v prosinci 2002: "Ve Štrasburku potřebujeme silné a uznávané francouzské europoslance schopné prosazovat stanoviska naší země." Zapamatujme si to: "prosazovat stanoviska naší země", tedy ne nějaké vznosné evropské hodnoty, ne tu více tu méně pravicové či levicové názory jednotlivých politických frakcí, ale "stanoviska naší země".

Citát druhý. Pochází od ředitele divize normalizace společnosti Siemens AG Guida Guertlera: "Kdo se nepodílí na tvorbě norem, přenechává pole konkurenci. Do (evropských) norem může tvůrce promítnout vlastní potřeby, normalizace je nástrojem soutěže." Zapamatujme si to: "normalizace" neboli harmonizace "je nástrojem soutěže". Tedy ne nástrojem podporujícím volný pohyb zboží, ale "nástrojem" konkurence.

Citát třetí je citátem z návrhu tzv. evropské ústavní smlouvy, konkrétně z jejího článku III - 56: Povoleny jsou "podpory poskytované hospodářství určitých oblastí Spolkové republiky Německo postižených rozdělením Německa..." Zapamatujme si to: státní podpory jsou zakázány, ale v části Německa jsou povoleny. Není zde ani slovo o oblastech Evropy postižených jejím rozdělením. Nejde o Evropu, jde jen o Německo.

Občanští demokraté vždy otevřeně a férově říkali: v integrované Evropě jde o evropské hodnoty až v druhé řadě. Je to Evropa často egoistických zájmů, převléknutá do tenké košilky evropských ideálů. Každý den vyjednávání o našem vstupu, každý den našeho pobytu v unii nám dává za pravdu. A je-li to za podmínek vyjednaných naší slabou, nekompetentní a euroservilní vládou, dochází na naše slova, a to bohužel pro naši zemi častěji, než je zdrávo.

Na každého našeho občana tak ročně z evropských fondů dostaneme dvacetkrát méně než na občana Řecka a desetkrát méně než na obyvatele východního Německa. Český daňový poplatník tak bude dotovat "chudého" francouzského zemědělce, "ubohého" východoněmeckého kováka či "trpícího" španělského hoteliéra.

V tomto světle slova německého kancléře Schrödera o odebrání unijních peněz pokud nedojde v kandidátských zemích ke zvýšení daní jsou nejen neuvěřitelná, ale přímo nestydatá a nehorázná.

My bychom nestáli o peníze z fondů, kdyby tyto prostředky nedeformovaly tržní prostředí a nezvýhodňovaly jedny na úkor druhých. Chceme rovné zacházení pro všechny. Ať sníží přerozdělování a nezavádí další a další nesmyslné společné politiky. Náš vzkaz do Bruselu, ale především do Berlína či Paříže je stručný: nestojíme o vaše peníze, ale nikdy, nikdy nám neříkejte, abychom zvyšovali daně.

Chceme Evropu dvaceti pěti. Nechceme žádná tvrdá jádra, nechceme žádná gravitační centra, nechceme žádné evropské avantgardy. A to avantgardy, které samy sebe jmenují, všechno ví nejlépe a vždy mají pravdu. Z takového světa přicházíme, v takovém světě jsme se narodili či žili a do takového světa se věru vracet nehodláme a nebudeme.

Nechceme dominaci velkých, nechceme direktorium mocností, chceme stejná práva a stejné šance pro všechny. Nestojíme o Evropu ovládanou jen některými. Francouzsko-německý evropský motor se totiž stále více mění na francouzsko-německý volant.

Situace je o to závažnější, že v evropských otázkách nepotřebuje a vlastně nemá Česká republika svého předsedu vlády ani ministra zahraničí. Stačí totiž zavolat do Berlína a zeptat se, co si myslí pan Schröder nebo pan Fischer. Český premiér a český ministr zahraničí totiž nedělají nic jiného, než jen papouškují jejich názory. A to v širokém spektru otázek, evropskou ústavou počínaje a harmonizací daní konče. Vladimír Špidla sní sen o státu, který se stará, ale i hlídá občana jako malé dítě. Vladimír Špidla touží nastolit vztah mezi státem a občanem jako vztah mezi patronem a vazalem. Vladimír Špidla nemá žádné vlastní představy o Evropě, kromě vazalství k názorům některých velkých států unie. Suma sumárum: Vladimír Špidla chce vazalský stát vazalů. To my však odmítáme. My chceme sebevědomý stát svobodných občanů!

Je historickým úkolem a posláním občanských demokratů na české i evropské politické scéně nedopustit, aby se z evropské integrace stal antiamerický projekt. Naším heslem musí být kooperace a nikoliv konfrontace, naší politikou musí být jednota obou pilířů Západu, ne jejich stavění proti sobě. Oba pilíře západní civilizace, tedy evropský a severoamerický, mohou obstát ve zkouškách a výzvách našeho světa jen společně.

Dejme jasně najevo, na čí straně ve střetu s nepřáteli naší civilizace stojíme. Dejme jasně najevo, že právě s naší specifickou historickou zkušeností nepodpoříme žádné projevy mnichovanství. Dejme jasně najevo, že ve střetu s nepřáteli naší civilizace stojíme společně se jmény Churchill, Thatcherová či Aznar a ne se jmény Chamberlain, Daladier, Schröder, Chirac či Zapatero.

Máme necelý měsíc do voleb. Máme za sebou kus práce, ale ještě větší kus nás čeká. Přesvědčme co nejvíce občanů o našem programu a o našich postojích. Získejme jich co nejvíce na svou stranu.

Řekněme jim však také, že každý hlas straně, která není dlouhodobě, stabilně a bezpečně nad 5% je vyhozený hlas.
Řekněme jim otevřeně, že každý hlas pro stranu, která nebude součástí významné evropské frakce je zmařený hlas. Vždyť v současném Evropském parlamentu není větších outsiderů než 33 nezařazených poslanců.

Řekněme jim upřímně, že každý hlas pro stranu, která získá jen jeden, dva, či tři mandáty, je promarněný hlas, protože práci parlamentní frakce může účinně ovlivnit jen strana s nejméně osmi až deseti mandáty. Není čas na experimenty.

Dámy a pánové, v těchto volbách nekandiduje pouze 32 kandidátů, ale my všichni, nás 21 tisíc členů ODS. Veřejnost musí vidět, že za těmito 32 muži a ženami se vine dlouhý zástup občanských demokratů. Jsme jedna ODS. Jsme dobře rozjetý a namazaný stroj, který pošlape jako hodinky a bude průrazný jak buldozer od voleb evropských až po podzimní volby krajské. Nás nezastaví. Ani prostředky férovými, ani těmi podpásovými, včetně kriminalizace. My si jdeme pro vítězství a oni to vědí. A proto se bojí.

Dámy a pánové. Toto není pouze boj o Evropu, toto není pouze boj o Českou republiku. Toto je souboj o prostor svobody, aktivity a stejné šance pro všechny. My se tohoto boje nebojíme, my tento boj podstoupíme, my v tomto boji vyhrajeme!

| zpět | tisk |

 
Copyright © ODS 2004 | webmaster | kontakt