Zpět na úvodní stránku
ODS a volby do EP
Předvolební konference Předvolební konference
Projev kandidáta ODS do EP Ivo Strejčka

Projev kandidáta ODS do EP Ivo Strejčka

16. 5. 2004 | rubrika: Předvolební konference

Vážený pane prezidente, pane Václave Klausi, naučil jste nás mnohému, ale tím nejcennějším byla důvěra v nás. Naučil jste Evropu zpozornět vždy, když mluvíte. Připravil jste nám tak neocenitelné předmostí.

Vážený pane prezidente, pane Václave Klausi,
naučil jste nás mnohému, ale tím nejcennějším byla důvěra v nás. Naučil jste Evropu zpozornět vždy, když mluvíte. Připravil jste nám tak neocenitelné předmostí. Je to totéž, jako když dáte sprinterovi náskok dvou metrů před jeho soupeři. Zřetelnou formulací víry ve všestrannou svobodu člověka jste nejen pozoruhodným způsobem převedl thatcherismus do dalšího století, ale dal jste nám do vínku solidní myšlenkové základy. Řečeno vašimi slovy, poselství občanských demokratů ať je obhajobou zapomenutých myšlenek, přesto prostých a jasných. Pane prezidente, dovolte mi, abych vám z této tribuny řekl, že nás Evropa neuslyší mlčet.

Jedničko na kandidátní listině Občanské demokratické strany, pane Jane Zahradile,
na led vždy nastupuje první elitní pětka vedená svým centrem. Jak hraje lídr a kapitán, tak hraje jeho tým. Nezáleží jenom na prvním vhazování a první dobré rozehrávce. Hraje se 60 minut a i kapitánovi může na chvilku dojít dech. Síla týmu je v tom, že svému elitnímu hráči dopřejí čas nadýchnout se a zatlačí soupeře do jeho obranné třetiny. My jsme tým a jsme pyšní na to, že naším centrem jste právě vy. A pokud vím, v hokeji jsou dobří Švédové, Finové, Slováci, Kanaďané a Američané. Hůř na tom jsou Němci a Francouzi.

Šéfe předvolební kampaně, pane Martine Římane,
není lehké promýšlet, připravovat a řídit kampaň v politické straně, kde je každý přesvědčen, že ví jak. Jsme v poločase a lidé, kteří jsou tu dnes s námi vědí, že teď již hrajeme všichni. Za ta léta jsme se naučili cennému poznání, že volební úspěch občanským demokratům nikdo z nebe nenadělí, že úspěch se musí vydřít a že právě on se rodí bezchybnou a obětavou prací členů i těch nejmenších místních sdružení. Bývají to lidé, kteří se většinou na kongresy své politické strany ani nedostanou a přesto zůstávají věrnými pracanty. Jednotí nás společné myšlenky a cíle.

Děkuji vám, že jste na ně vsadil a jim děkuji za práci, kterou opět spolehlivě odvedou.

Pane ministerský předsedo, pane Vladimíre Špidlo,
dobrý a uvážlivý sadař ví, že myslet na budoucí úrodu znamená stromy sázet a zušlechťovat, ne je kácet a ničit. Dobrý politik je státník a ví, že nemůže myslet na budoucí volby, ale na budoucnost země.
Jsem si jist, že lidé této země jistě využijí volby do Evropského parlamentu jako první příležitost k hodnocení poločasu vaší vlády.
Budete to vy, kdo hodí do ringu ručník.

Česká republiko,
tvoje dávná i nedávná historie je naší historií. Tvoje dějiny po staletí propojené s dějinami Evropy tvořili naši dědové a otcové. Nežili jsme nikdy odděleně a vždy jsme uměli své sousedy obohatit českým umem, dovedností i chutí. Tvé dějiny byly a jsou mosty na řekách mezi severem a jihem, mezi východem a západem.

Jan Zahradil, Petr Duchoň, Mirek Ouzký, Hynek Fajmon, Nina Škottová, Ivo Strejček, Oldřich Vlasák, Milan Cabrnoch, Ivan Knižátko, Jaroslav Zvěřina, Zdeněk Vostracký, Tomáš Úlehla, Veronika Nedvědová, Jaroslav Zámečník, Luděk Sequens, Antonín Kazda, Petr Plecitý, Kateřina Trinerová, Luděk Sefzig, Jaromír Kalus, Simeon Karamazov, Jan Šlemr, Jan Bartoň a Jan Šulc mluví tvým jazykem a dýchají tvůj vzduch.

Oni vědí, že nejdou sami. Oni vědí, že je jejich povinností mluvit o tobě i tvé historické zkušenosti s úctou a hrdostí. Oni vědí, že míra našeho úspěchu musí být měřena pouze tím, co pro tebe bude dobré a prospěšné. Pokud jsi byla svobodná a samostatná, pěstovala jsi hodnoty cenné a na křižovatkách dějin jsi uzavírala koalice takové, za které se tvé děti nikdy nemusely stydět. Jsme si tohoto závazku vědomi.

Pane předsedo, pane Mirku Topolánku,
Jsem si jist, že členové Občanské demokratické strany vědí, že nadchází měření politických sil, jehož výsledek ovlivní politický vývoj v naší těžce zkoušené zemi.

Pusťte nás do toho.
Děkuji vám za pozornost.

| zpět | tisk |

 
Copyright © ODS 2004 | webmaster | kontakt