Zpět na úvodní stránku
ODS a volby do EP
Zahradilemata Zahradilemata
3 měsíce v EP podmíněně!

3 měsíce v EP podmíněně!

7. 5. 2004 | rubrika: Zahradilemata

Evropský parlament se sešel začátkem května ve Štrasburku, naposled ve svém stávajícím období – a zároveň poprvé v rozšířené podobě, tedy i za účasti 24 čtyř českých europoslanců. Protože eurovolby jsou až za několik týdnů, českými europoslanci se dočasně stalo 24 českých parlamentních pozorovatelů při EP, kteří v této roli působili od loňského dubna.

Čekala nás tři první hlasování - o odvolání Evropské komise, o potvrzení nových členů Evropské komise a o dohodě mezi EU a USA o předávání osobních dat pasažérů, cestujících letecky do USA.

Hlasování o odvolání Evropské komise prosadila na plenární zasedání skupina poslanců napříč politickými frakcemi, nespokojených s vyšetřováním zatím posledního finančního skandálu EK, totiž machinací v evropském statistickém úřadu Eurostat. Návrh však neměl od počátku šanci na úspěch a byl spíše demonstrativní. Málokdo z nás měl totiž chuť se pouštět do tak kontroverzního hlasování těsně po slavnostním rozšíření EU, navíc v předvečer jmenování nových členů Evropské komise ze všech nových členských zemí. Také jejich nezbytné potvrzení Evropským parlamentem proběhlo bez problémů. Vždyť šlo spíše o formalitu - Evropská komise dosluhuje poslední měsíce svého mandátu a od 1.11. t.r. bude fungovat komise nová, na celé příští pětileté období. Její podoba a zejména jméno nového předsedy EK se odvine také od výsledků evropských voleb. Teprve před jmenováním této nové komise lze očekávat vzrušené debaty a stejně vzrušená hlasování.

Jako noví poslanci jsme měli také právo vystoupit v plenární debatě. Některé menší parlamentní frakce – evropští liberálové a národovci – nechali dokonce své nové členy z Maďarska a Polska hovořit jako hlavní řečníky, kteří mají právo vystoupit jménem celé frakce. To bylo skutečně pěkné gesto, na které se bohužel dvě největší frakce – evropští lidovci a evropští socialisté – nezmohli. Jinak jsme ovšem všichni svého práva vystoupit s prvním příspěvkem využili, takže během úterka bylo možno slyšet na plénu hlas a názory jak ODS, tak ČSSD i KDU-ČSL.

Jaké bylo mé překvapení, když jsem se den nato dozvěděl v Lidových novinách, že Češi na plénu vůbec nevystoupili. Článek byl typickou domácí směskou zpravodajství a komentáře, jeho autorem byl novinář jménem Kubita, který navíc ve Štrasburku vůbec nebyl, vše opsal pouze z agenturních zpráv a patřičně „přibarvil“. Zdá se na první pohled, že o nic nejde, ale pan novinář zkrátka – ať už z lenosti, hlouposti či záměrně – podal veřejnosti mylnou a zkreslující informaci. To se v českých médiích děje poměrně zhusta, nápravy se ex post zpravidla dovolat nelze. Napadá mne, jaká je škoda, že mnozí čeští novináři – na rozdíl od celé řady jiných povolání – nebudou bohužel vystaveni evropské konkurenci, protože jejich působnost bude i nadále omezena na české jazykové teritorium. Budou si tedy nadále zahnívat ve svém českém mediálním rybníčku, přelévat se z jedněch novin do druhých a bez zábran ventilovat své politické sympatie či antipatie. Nemusí se obávat, že konkurence v podobě kvalitního a pravdivého zpravodajství, které je standardem evropských médií, by odhalila jejich profesní nedostatky, věcné neznalosti či dokonce záměrné překrucování skutečnosti.

Jako kontrapunkt nabízím chování novináře v týdeníku European Voice, který nedávno přinesl ve svém článku nepřesné informace o ODS. Dotyčnému novináři jsem zavolal a výsledkem bylo, že hned v příštím čísle vše uvedl na pravou míru, aniž by křičel něco o snaze ovlivnit svobodu tisku či se choval arogantně, jak jsme zvyklí z některých českých redakcí. Tomu se říká profesionalita, ovšem v takovém periodiku by novinář typu pana Kubity nedostal ani šanci rovnat šanony, natož do něj psát.

| zpět | tisk |

 
Copyright © ODS 2004 | webmaster | kontakt