Zpět na úvodní stránku
ODS a volby do EP
Kampaň v médiích Kampaň v médiích
Prezidentova tvář propaguje ODS

Prezidentova tvář propaguje ODS

vyšlo: Lidové noviny, 04.05.2004

Desítky tisíc brožur o Evropské unii rozdá ODS na předvolebních mítincích. Klaus prý o ničem neví.  Volby do Evropského parlamentu začnou za necelý měsíc a půl. Strany zahájily poslední fáze svých kampaní. Podle průzkumů si zatím nejlépe vede ODS, volilo by ji sedmadvacet procent lidí.

PRAHA - Ze zadní strany propagační brožury ODS o Evropské unii se směje Václav Klaus. To není archivní materiál z období před volbami v roce 2000, kdy byl Klaus předsedou strany. Jde o čerstvou publikaci ODS, kterou hodlají lidem po desetitisících rozdávat v rámci kampaně před volbami do Evropského parlamentu (EP). Zatímco političtí protivníci ODS mluví o nefér praktikách, občanští demokraté tvrdí, že vůbec nejde o využití Klausovy popularity v předvolební kampani a prezident který si velmi zakládá na své nadstranickosti - vzkazuje, že o ničem takovém neví.

"Myslím, že ODS hraje nepoctivou hru, při níž využívá popularity, která plyne z funkce prezidenta. A je-li pan prezident opravdu tak nadstranický, jak říká, měl by se od využití své fotografie pro účely propagace ODS distancovat," míní volební lídr ČSSD Libor Rouček.

Poslanec za ODS Hynek Fajmon, který brožuru s názvem Co byste měli vědět o EP zpracovával, ovšem podobná nařčení odmítá. "Není tam fotografie Václava Klause, ale snímek Václava Klause s předsedou EP Patem Coxem při setkání v Bruselu a cosi symbolizuje. Byla to veřejně dostupná fotografie. Nevidím na tom nic zvláštního," tvrdí Fajmon.

Dodal, že brožuru zaplatila evropská frakce EPP-ED, kam ODS po eurovolbách zamíří. "Není to brožura, která by propagovala náš program, ale čistě informativní publikace," vysvětluje Fajmon o sešitu, jehož předmluvu napsal lídr ODS Jan Zahradil, kde na "nejčastější otázky o EP" odpovídá právě Fajmon a na jejíž titulní straně je znak ODS.

Prezident Klaus podle svého mluvčího Petra Hájka o využití své fotografie v předvolebním materiálu ODS nic neví. Nyní je na pracovní cestě v Libanonu a poté pojede na Kypr. "Až se vrátí, zaujme k tomu stanovisko," řekl Hájek.

Unie má menší podporu než Dolly Buster

Politické strany, které kandidují do EP, v těchto dnech zahajují poslední fáze svých kampaní. ODS vsadila hlavně na internet a chce tak oslovit mladé voliče do třiceti let.

Občanští demokraté proto postavili speciální internetovou stránku, kde se snaží "nevážnou formouŽ informovat o Evropské unii. Lídr kandidátky Jan Zahradil tam má například svůj zápisník s názvem Zahradilemata. Voliči také mohou zasílat vtipy o EU a vyhrát tak večeři se Zahradilem. Za kampaň ODS vydá třicet milionů. Doprovází jí i tisícovka billboardů.

Sociální demokraté i lidovci svojí kampaň už nijak výrazněji neobohatí. Obě vládní strany vsadily na tradiční objíždění krajů. ČSSD do regionů vyráží s eurokaravanou a lidovci s pojízdnou pekárnou. Hlavním motivem jejich kampaně je totiž povidlový koláč, který má voličům napovědět, že lidovečtí kandidáti v EP prosadí nejvíce.

Komunisté, kteří za kampaň dají jen pět milionů korun, se letos poprvé stejně jako ostatní strany rozhodly pro billboardy. Komunistické plakáty zdobí dvanáct evropských hvězdiček, které postupně přerůstají v jednou velkou rudou hvězdu.

Hnutí nezávislých považuje za hlavní volební trumf tváře svých dvou kandidátů - bývalého ředitele Novy Vladimíra Železného a moderátorky Jany Bobošíkové. "Nebudeme mít billboardy ani obří mítinky, maximálně tak posezení s občany někde v restauraci, přiblížil předseda Nezávislých František Zwyrtek.

Eurovolby proběhnou v polovině června. Podle průzkumu, který pro MF DNES, Český rozhlas a Českou televizi provedla agentura SC a C, by nejvíce uspěla opoziční ODS. Volilo by ji 27 % lidí. Do EP by se dostala i ČSSD se čtrnácti a KSČM s dvanácti procenty hlasů.

Lidovce, kteří si od eurovoleb slibují alespoň tři mandáty, podporuje osm procent voličů, tedy stejně jako kandidáty z Hnutí Nezávislých. O procento více lidí chce volit Evropské demokraty Jana Kasla.

Preference Unie svobody spadly na jedno procento. Pornoherečku Dolly Buster, která kandiduje za Nezávislou erotickou iniciativu, chtějí přitom dvě procenta voličů.

 

Petr Kolář, Jana Machálková

| zpět | tisk |

 
Copyright © ODS 2004 | webmaster | kontakt