Zpět na úvodní stránku
ODS a volby do EP
Kampaň v médiích Kampaň v médiích
Volební kampaň vtrhla do ulic, křesel je málo

Volební kampaň vtrhla do ulic, křesel je málo

vyšlo: Deníky Bohemia, 04.05.2004

Za 38 dnů eurovolby

Až příliš vysoké cíle si klade většina politických stran v historicky prvních volbách do Evropského parlamentu. Kdyby se jejich představy měly splnit, muselo by Česko dostat mnohem více než jen 24 ze 732 křesel ve Štrasburku.

Praha - Na české voliče začala už naplno útočit předvolební kampaň do Evropského parlamentu (EP). Po celé republice se představují kandidáti, v ulicích měst i podél dálnic a silnic se objevily billboardy s fotkami stranických lídrů. Jednatřicet politických stran, hnutí a koalic se snaží získat 8 300 000 voličů také líbivými hesly. ODS zvolila slogan Stejné šance pro všechny, KDU- ČSL Lidovci prosadí nejvíc, sociální demokraté slibují Evropu hlavně pro lidi a Evropští demokraté a Sdružení nezávislých prý mají Správné lidi pro český úspěch. Viktor Kožený nabízí lidem vyšší platy, ale do masivní kampaně se zatím nezapojil. Zato irský ministr spravedlnosti Michael McDowell naznačil, že uvažuje o odnětí jeho irského pasu, což by mu způsobilo ostudu. Sociální demokracie chce dobýt nové posty s eurokaravanou a šesti stovkami akcí pro veřejnost, lidovci objedou zemi s putovní pekárnou. Jejich koláče prý určitě zaberou.

ODS sází na internet . "Nejvíc voličů máme mezi mladými, kteří nemají zájem o klasické akce, ale patří k uživatelům internetu,"vysvětlil volební manažer strany Martin Říman. Favoritem je ODS, která má již několik měsíců nejvyšší voličské preference. "Naším cílem je získat nejméně osm mandátů,"potvrdil Říman.

Také sociální demokraté si kladou vysoký cíl: volební vítězství a zisk osmi křesel. Komunisté by považovali za úspěch čtyři křesla, lidovci podle Zuzany Roithové 5 až 6, Unie liberálních demokratů dvě až tři a Evropští demokraté čtyři. "Největší šanci mají zavedené parlamentní strany,"soudí politolog Bohumil Doležal. Kartami může zamíchat jen nižší účast voličů, kterou odhaduje na 40- 45 procent. Také analytik TNS Factum Stanislav Hampl neočekává vyšší volební účast než 50 procent. Podle jeho názoru však mohou dostat podporu i neparlamentní strany, za které kandidují zajímavé osobnosti, jako je exministr zahraničí Josef Zieleniec.

Podobně smýšlí i politolog Jiří Pehe. "Část lidí bude volit podle spokojenosti nebo nespokojenosti s vládní koalicí a opozicí, druhá část podle toho, jak která strana může reprezentovat zájmy Česka v EP. A to by mohly mít šanci i neparlamentní strany se zajímavými lidmi,"míní Pehe. Za vítěze tipuje ODS, na 2. a 3. místě bude podle něj ČSSD a KSČM, své zástupce získají i lidovci nebo Nezávislí, jejichž lídrem je senátor Vladimír Železný. Nejmenší naději uspět mají prý z parlamentních stran unionisté. "I ti, kteří by je volili, se budou bát, aby jejich hlas nepropadl,"je přesvědčen Pehe.


Kolik chtějí získat křesel:
ODS 8
ČSSD 8
KSČM 6
Unie liberálních demokratů 2 - 3
KDU- ČSL 5 - 6
ED a SNK 4

Co říkají průzkumy:
ODS 6 - 8
ČSSD 3 - 5
KSČM 3 - 5
KDU- ČSL 2 - 3
ED a SNK 3
Nezávislí 1 - 2

Na kolik volby přijdou

Stát vyčlenil v rozpočtu zhruba tři čtvrtě miliardy korun. Jen 525 miliónů spolkne organizační zajištění, další peníze si pak rozdělí politické strany na státních příspěvcích, počítá se i s výdaji Českého statistického úřadu.

 

Libuše Frantová

| zpět | tisk |

 
Copyright © ODS 2004 | webmaster | kontakt