Zpět na úvodní stránku
ODS a volby do EP
Proč volit ODS Proč volit ODS
Pozice ODS v EP

Pozice ODS v EP

21. 4. 2004 | rubrika: Proč volit ODS

Jan Zahradil, místopředseda ODS, stínový ministr zahraničních věcí
Právo, 23. 3. 2004

Je logické, že jako nejsilnější pravicová strana v ČR se budeme hlásit k nejsilnější pravicové politické frakci v EP. Nese to však s sebou i obtíže. Pro nás také tkví problém v tom, že plánujeme spolupráci s frakcí, v níž je strana, která by otevřeně chtěla něco měnit na poválečném uspořádání. To je jeden z důvodů, proč tam nevstoupíme jako členská strana. Hodláme však využít stanov ELS, které umožňují členství v tomto klubu i poslancům ze stran, které nejsou příslušníky ELS. Navíc podle novelizované verze si mohou zachovat určitou programovou autonomii, zejména v otázkách institucionálního uspořádání EU, což nám vyhovuje.

Kritická slova o ODS tedy beru spíše jako bilaterální česko-německou záležitost vycházející z tábora bavorské CSU. Doufám, že si tito lidé uvědomí, že žít neustále z minulosti se nedá a že dokonce jejich postoje mohou zhoršit česko-německé vztahy, respektive vše, co bylo vykonáno za posledních deset let.

Samozřejmě, že máme zájem na tom být členy nejsilnější frakce, ale zase bych to nerad popisoval jako pragmatický krok. Zejména v ekonomické oblasti je řada programových průniků. To, že se třeba nedohodneme na federalizaci Unie, je jedna věc; ale to, že se velmi dobře shodneme na zásadách, jak by se měly reformovat evropské ekonomiky či systém sociálního státu, je věc druhá. Tady programové priority docela dobře souzní.

| zpět | tisk |

 
Copyright © ODS 2004 | webmaster | kontakt