Zpět na úvodní stránku
EU prakticky
Práce a podnikání Práce a podnikání
O jaké profese je v zemích EU zájem

O jaké profese je v zemích EU zájem

21. 4. 2004 | rubrika: Práce a podnikání

Je známo, že nejsnáze se ve světě uplatňují počítačoví odborníci. Rovněž čeští lékaři mají v zahraničí dobrou pověst a „otevřené dveře“. Šanci uplatnit se ale mohou mít i představitelé dělnických profesí.

Jaké jsou šance českých občanů získat po 1. květnu zaměstnání v zemích EU? Bez omezení mohou pracovat v Irsku, Británii, švédsku a ve všech nově vstupujících zemích s výjimkou Malty. V ostatních zemích EU budou minimálně trvat některé typy překážek a omezení.

O jaké profese je tedy konkrétně zájem? V zemích Evropské unie existuje poměrně velké množství odvětví, ve kterých chybí odborníci. Tradičně to jsou programátoři nebo lékaři. Na druhou stranu jsou to ale také místa, která se místním nezaměstnaným nelíbí natolik, aby přestali žít z podpory.

Velký zájem o lékaře je například ve Velké Británii a Irsku. Konkrétně jde o praktické lékaře, neurology, psychiatry či anesteziology. Podobná situace je i v Německu, kde lékařů chybí několik tisíc. Velká poptávka je v těchto zemích rovněž po zubařích a specializovaném zdravotnickém personálu (zdravotní sestry, rentgenologové apod.).

Šanci získat zaměstnání mají ale také absolventi technických směrů. Velice žádanou profesí jsou již několik let počítačoví odborníci. Již v loňském roce udělilo například Irsko českým občanům 1800 pracovních povolení, mezi kterými jsou právě počítačoví experti. Ti získali práci zejména ve firmách IBM a Microsoft.

Tito specialisté mají navíc tu výhodu, že jim vystavují poměrně bez problémů pracovní povolení i Francie a Německo. Obě země se rozhodly své pracovní trhy po 1. květnu 2004 několik let chránit. Roční kvóty, které tyto země stanovují, se přitom často ani nepodaří naplnit.

Ve Velké Británii je ale také zájem například o zaměstnance v dělnických profesích – řidiče, pracovníky do závodů na zpracování drůbeže, řezníky, stěhováky, automechaniky nebo prodavače.

Nesmíme ale zapomínat, že trh práce se vždy řídí nabídkou a poptávkou, takže zájem o profese se může změnit – jednoduše řečeno, co platí v letošním roce, nemusí být pravidlem v tom příštím.

| zpět | tisk |

 
Copyright © ODS 2004 | webmaster | kontakt