Zpět na úvodní stránku
ODS a volby do EP
Zahradilemata Zahradilemata
Takže začínáme

Takže začínáme

30. 4. 2004 | rubrika: Zahradilemata

Co můžete očekávat od série „zahradilemat“ ? Budou se tu objevovat pravidelně až do evropských voleb a - ač název by mohl svádět k jinému závěru - rozhodně to nebudou žádná mučivá dilemata. Nabídnu vám krátké úvahy, postřehy, otázky, komentáře, související s naším členstvím v Evropské unii a volbami do Evropského parlamentu. Takže začínáme.

Vyjel jsem do severovýchodních Čech na regionální konferenci o eurofondech. Městečko, které jsem navštívil, má něco přes 7000 obyvatel a 12 % nezaměstnanost. Přesto v něm působí dvě úspěšné firmy. Bez nich by nezaměstnanost byla výrazně vyšší.

Jedna, textilní, zaměstnává 1300 lidí, má roční obrat 1,3 mld. Kč a 90% své produkce vyváží. Druhá, technologická, zaměstnává 50 lidí, roční obrat má 70 mil. Kč a vyváží 70 % produkce. Obě se na vstup do EU připravily v dostatečném předstihu, takže je nikdo nenachytá na švestkách – výrobní postupy jsou, jak mají být, žádná zbytečná zátež životního prostředí nevzniká, jakost a kvalita výrobků je příkladná. Firmy si také nestěžují. Co jim ale vstup do EU může přinést nového, oproti tomu, co mají dnes ? Možná ještě větší otevření trhů pro vývoz a tudíž další mírný růst. Určitě se ale v jejich životě nestane nic revolučního.

Třeba je důležitější spíš to, co by jim vstup do EU mohl odnést, než to, co by jim mohl přinést. Třeba jde spíš o to, aby na evropské úrovni nevznikaly nové a nové předpisy a zákonné normy, které by takovým úspěšným firmám mohly život spíše komplikovat. Třeba jde spíše o to, aby si různé profesní svazy neprotlačily za pomoci profesionálních lobbyistů Evropskou komisí a Evropským parlamentem nové směrnice, které budou takové úspěšné podnikatele neméně úspěšně „buzerovat“. Zpravidla se tak děje pod ušlechtilou záminkou ochrany spotřebitele či ochrany životního prostředí, když ve skutečnosti jde o jediné – znepříjemnit život konkurentovi na trhu nebo jej dokonce z trhu úplně vyřadit. Již dnes čítá evropské komunitární právo na 100 000 stran. Mnohé jeho předpisy se dávno přežily. Mnohé se nikdy nedodržovaly. Mnohé nikdo nezná – a nikdy znát ani nebude.

Každý, kdo někam kandiduje, zpravidla hlásá před voliči, co všechno bude prosazovat. Málokdo říká také něco opačného – totiž co prosazovat nebude. Nehezky to zní a přesto je to důležité. Právě proto říkám – nebudu prosazovat další a další zbytečné normy a regulace, které by zužovaly v Evropě prostor pro svobodné podnikání. Už je jich víc než dost. Možná by Evropský parlament mohl začít z druhé strany – totiž pomoci rušit a odstraňovat to, co už není potřebné nebo co dokonce překáží Evropské unii v rozvoji. Takový úklid je občas nutný – obzvlášť když se do domu stěhují noví nájemníci. Co myslíte ?

| zpět | tisk |

 
Copyright © ODS 2004 | webmaster | kontakt